Nuotraukose – ir autorių jausmai

Eglė Krikštaponytė. Gimtoji žemė. 2008 m.balandžio 18 d.

Ketvirtadienio popietę į Užupio vidurinę mokyklą rinkosi jaunieji rajono fotografai. Prie didelio nuotraukų stendo vyko fotokonkurso “Atradimai”, skirto Tarptautinei paminklų apsaugos dienai paminėti, baigiamasis etapas. Šio konkurso siekiai – atrasti kultūros paveldo objektus, jų puošybos elementus, autentiškas detales savo gyvenamojoje aplinkoje; žmones, puoselėjančius liaudies meno tradicijas; naują požiūrį į gimtojo krašto paveldą, jo išsaugojimą.
Tai jau ketvirtieji “Atradimai”. Anot organizatorės ir mokyklos jaunųjų fotografų būrelio vadovės, fotomenininkės Nijolės Paškauskienės, fotokonkursas kasmet vis žengia į priekį, tobulėja, ryškėja naujos temų tendencijos. Šiais metais konkurse dalyvavo 31 jaunasis ukmergiškis iš Pašilės ir Dukstynos pagrindinių bei Želvos, Užupio, Veprių, “Šilo”, Siesikų vidurinių mokyklų. Konkurso dalyvių amžius – nuo 9 iki 18 metų. N. Paškauskienė tikisi, jog kitais metais galės dalyvauti ir vyresni fotografai – 19-20 metų studentai.
Renginio metu susirinkusius moksleivius ir jų mokytojus pasveikino “Atradimų” iniciatorius, Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ koncepcijos autorius ir redaktorius Vytautas Česnaitis. Jis sakė, jog jau dabar pradėjusieji pažinti savo krašto aplinką, kultūrą, kur nors iškeliavę žūtbūt norės ieškoti tų pačių dalykų ir svetur. Nes būtent pažintis su šalies kultūra, istorija, paveldu, etnografija padeda suprasti ir pamatyti, ką užgyveno kraštas ir tauta. Redaktorius, žvelgdamas į kai kurias moksleivių nuotraukas, susirinkusiems užsiminė apie kelis įamžintų objektų istorijos faktus. V. Česnaitis taip pat pasidžiaugė, jog fotografuodami moksleiviai puoselėja savo krašto kultūrą.
N. Paškevičienė pastebėjo, jog šiųmetiniame konkurse vaikų ir jaunimo fotografijos šiek tiek skiriasi nuo ankstesnių metų darbų. Anot mokytojos, fotografijos bręsta, kiekvienoje nuotraukoje įamžinti išgyventi ir jausmai. Tuo tarpu anksčiau jaunieji fotografai mieliau fotografuodavo architektūrą. Šių metų konkurse darbai labai įvairūs – žmonių portretai, įdomesni muziejų eksponatai ir t.t. Taip pat nemažai fotografijų autorių pateikė ir savo darbų aprašus. Tai, pasak N. Paškauskienės, sustiprina įspūdį, atsiranda kitoks požiūris.
Fotokonkurso darbus vertino kompetentinga komisija – Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė Loreta Bukoveckienė, fotografė Dalija Zalenčiūtė, rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialistė Agnė Andriūnaitė, Užupio vidurinės mokyklos dailės mokytoja Audronė Vainauskienė.
Renginyje fotokonkurso “Atradimai” dalyviams ir nugalėtojams įteikti padėkos raštai bei rėmėjų dovanėlės. Pirmąją vietą už fotografiją “Atodūsis vasarą” pelnė Želvos vidurinės mokyklos dvyliktokė Audra Padlipskaitė. Jai atiteko pagrindinis prizas – 200 litų. Antrosios vietos laimėtojais išrinkti aštuntokas Deividas Vytas iš Dukstynos pagrindinės mokyklos ir dvyliktokė Ieva Bausytė iš Veprių vidurinės mokyklos. Trečiosios vietos atiteko “Šilo” vidurinės mokyklos vienuoliktokui Simonui Apanavičiui ir Užupio vidurinės mokyklos aštuntokei Gretai Žvikevičiūtei.
Renginyje už atradimus taip pat padėkos raštais ir atminimo dovanėlėmis apdovanoti kiti darbų autoriai – Siesikų vidurinės mokyklos dvyliktokė Milda Sakalauskaitė, Želvos vidurinės mokyklos dvyliktokės Skirmantė Ramoškaitė ir Justina Bružaitė. Konkurse sėkmingai pasirodė ir Užupio vidurinės mokyklos moksleivės – aštuntokė Simona Zvicevičiūtė, septintokė Rasa Vilkelytė, dešimtokė Greta Barzdaitė.
Šiųmetiniame fotokonkurse tikruoju atradimu tapo jauniausia dalyvė – devynmetė trečiokė Džiugilė Valiukevičiūtė iš Dukstynos pagrindinės mokyklos. Už darbą “Zuikių bažnyčia” mergaitė gavo rėmėjų dovaną – laikrodį.
N. Paškauskienė visiems palinkėjo savų atradimų. Susirinkusiems dvi Užupio vidurinės mokyklos penktokės paskaitė savo kūrybos eilėraštį ir pasaką, mažieji šokėjai pašoko, muzikantai – “Šilo” vidurinės mokyklos auklėtiniai Martynas Nugaras ir Ernestas Lylaus pagrojo dambreliu, anot jų, naujuoju jų atradimu, Muzikos mokyklos mokinė Ieva Nugaraitė pagriežė smuiku.

Posted in 2009, Publikacijos, Spaudos puslapiuose.